ZÁRT ELŐSÁTRAK – ISMERTETŐ
A lakókocsis nyaralásnál szinte megkettőzi az életteret egy jól kiválaszott, kényelmes elősátor. Ma már sokféle lehetőségünk van arra, hogy mit teszünk a lakókocsink elé: választhatjuk többek között a gyorsan felállítható árnyékolóponyvát, a kényelmesen kitekerhető napellenzőt vagy a komplett, sokféleképpen variálható elősátrat, attól függően, hogy mennyi időre, hova megyünk és milyen jellegű nyaralást tervezünk. Mostani írásunkban a zárt elősátrak témáját járjuk körbe, kezdve a kiválasztásnál fontos szempontokkal és a felállításánál lényeges tudnivalókkal, majd bemutatjuk a felhasználási lehetőségeket és eljutunk berendezéséig is.
Az elősátor kiválasztása:
- Első lépésként nagyon fontos, hogy az elősátor méretét pontosan meghatározzuk. Ehhez a lakókocsi oldalán nem csak a befűzési sínt kell lemérni, hanem a teljes, földtől földig („A” és „B” pont között) mért hosszúságra lesz szükségünk! Az alábbi ábra mutatja be a helyes mérési pontokat:
- Az elősátrak méretezésénél általában 30-40 cm-es kategóriák vannak megadva. Igyekezzünk olyan típusú elősátrat választani, ahol a mért befűzési hosszunk a kategória közepére esik, így fog a legszebben illeszkedni a lakókocsihoz.
- Választhatunk vas, illetve alumínium vázat, valamint dönthetünk az utóbbi években megjelent és egyre inkább kedvelt levegővázas sátor mellett is. A vas vasalat mellett a stabilitás a fő érv, az alumínium vázat a könnyű súlyt miatt ajánljuk, a levegővázasat pedig az egyszerűbb felállíthatósága miatt választják egyre többen. Az is fontos választási szempont, hogy lakókocsink egész szezonban egy helyre van letelepítve, vagy többször megyünk nyaralni vele, különböző úticélokkal.
- A legtöbb elősátor 240 cm mély, ehhez igazodik a 250 cm-es elősátorszőnyeg is. Természetesen, ha ennél nagyobbat szeretnénk, a kínálatban találhatunk nagyobb, 270 cm, 280 cm, vagy akár 300 cm mély sátrat is, a hozzá illő 3 méretes elősátorszőnyeggel.
- Hagyományos vasalat esetén kétféle rögzítési technikával találkozhatunk: az egyiknél a sátorfüleket előzetesen fel kell fúrni a lakókocsi oldalára (ezt érdemes szakszervízre bízni), a másiknál, duplakéderes sátor esetén speciális rögzítőelemeket használhatunk a sátor felállításához.
Az elősátor felállítása
Miután sikerült kiválasztani az igényünknek és pénztárcánknak megfelelő zárt elősátrat, következő feladat a sátor felállítása. Érdemes az első alkalommal több időt szánni rá és megjelölni az összetartozó sátorrudakat, ez később nagy segítség lesz és felgyorsítja a munkát.
Az alábbi videó bemutatja az elősátor felállításának helyes sorrendjét:
Először mindig a ponyvát húzzuk be a lakókocsi oldalán lévő behúzósínbe, majd összeillesztjük a vasalatot és végül kifeszítjük és rögzítjük a sátrat a sátorcövekek és sátorfeszítő madzagok segítségével. A lakókocsiban lévő szerszámok között legyen mindenképp egy jó gumikalapács, ami alapvető a cövekek beveréséhez. A vasalat megfeszítésének profi segítsége pedig a Hercules Triple vasalatfeszítő.
Levegővázas elősátor felállítását az alábbi videón nézheti végig:
Minden elősátor esetében fontos a viharspanifer használata, amit a sátor elején, keresztbe a tetőn átvezetve a földhöz rögzítünk. (Lásd a következő képen.) Nagy szél, vihar esetén így elkerülhetjük a sátor és a sátorrudak, ezáltal a lakókocsi sérülését!
Ha úgy tervezzük, hogy előfal és/vagy oldalfalak nélkül fogjuk használni a sátrat, akkor is először teljesen építsük fel az összes oldalával együtt, majd miután szépen feszesen áll, levehetjük róla az épp nem használt elemeket.
Itt térjünk is ki a zárt elősátrak sokoldalú felhasználására.
A zárt elősátrakban rejlő lehetőségek
Az elősátrak nagy részének levehető mindkét oldalfala, valamint az előfala is, mérettől függően több részletben. Ha minden oldalát levesszük, napárnyékolóként használhatjuk. A kempingbeli elhelyezkedésünktől függően igény szerint feltehetjük valamelyik oldalfalat, hogy takarjon vagy kitakarjon. Korlátvasalattal kiegészítve, az előfalat félig lehajtva akár úgynevezett „Veranda-hatás” is elérhető.
Több elősátorhoz vásárolható saját kiegészítő oldalsátor, amely plusz tárolóhelységként vagy akár előszobaként is használható. Egybenyitva nagy helyet nyerhetünk általa, de meg is tarthatjuk az eredeti sátor oldalfalát térelválasztóként. Amennyiben valaki még ennél is több teret szeretne nyerni, állíthat az elősátor elé hozzákapcsolódó előtetőt, amelyet igény esetén közvetlenül a lakókocsira is fel lehet tenni árnyékolóként.
Az elősátor lehetővé teszi, hogy akár rossz idő esetén is a szabadban étkezzen a család, valamint sokan a főzést is itt oldják meg. Sokféle sátorkonyhából választhatunk, így mindenki megtalálhatja a számára megfelelő elrendezésűt, akár gázpalacknak kiépített hellyel, mosogatóval, szélfogóval a tűzhely körül. Praktikus kempingbútorokkal, szekrényekkel, akasztós tárolókkal, fogasokkal könnyíthetjük meg a pakolást és a tárolást, legyen szó akár hosszabb nyaralásról, vagy akár egész szezonos kempingbeli tartózkodásról. Az elősátor kiegészíthető kényelmes hálófülkével is, így plusz alvóhelyet kaphatunk, amely elkülönül a többi élettértől.
Az elősátor aljára érdemes mindenképpen szőnyeget teríteni, ebből is többfélét választhatunk. Van puhább, lyukacsos felületű és sűrűbb szövésű is, változatos színekben, illeszkedve a kemping talajához és a mi ízlésünkhöz. Hosszabb kempinges tartózkodásnál pedig akár padlót is fektethetünk le a lakókocsi elé.
Nyaralás végén, elpakoláskor figyeljünk az elősátor és az elősátorszőnyeg megfelelő tisztítására. Csak teljesen száraz sátrat csomagoljuk el, illetve ha az időjárás ezt nem engedi, lehetőségeinket figyelembe véve mihamarabb terítsük ki újra és szárítsuk meg! A vasalatot és a sátorpálcákat is érdemes elrendezve összecsomagolni, megkönnyíti majd a következő sátorfelállítást. A ponyva és a cipzár esetleges sérüléseit is vegyük számba, javítsuk vagy javíttassuk meg mihamarabb, nehogy kellemetlen meglepetés legyen a legközelebbi utazásnál.
Megfelelő odafigyeléssel zárt elősátrunk hosszú éveken keresztül hűséges társként fogja majd kiegészíteni lakókocsinkat, mi pedig élvezhetjük a nyaralás minden örömét és kényelmét.